Tipi Seklini Degistir + Kar Yagmasin. Usuyorum.

 • İran’dan ‘Elma’ filmi; Sib (1998)
 • Yazar by admin on 30 Temmuz 2011 – 18:51 -

  \

  1980 senesinde İran, Tahran’da dünyaya gelen Samira Makhmalbaf, İranlı usta yönetmen Mohsen Makhmalbaf‘ın kızıdır. Siyasal Bilimler okurken sinemaya atılmaya karar veren genç kızın çektiği ilk film olan “Sib” (İngilizce’de; The Apple, Türkçe’de; Elma), İran Sineması’nda özel bir yere sahiptir. İngiliz Film Eleştirmenleri Ödülü, Buenos Aries Uluslararası Film Festivali’nde iki ödül, Locarno Uluslararası Film Festivali FIPRESCI Ödülü, Münih Film Festivali Özel Ödülü, Thessaloniki Film Festivali Özel Ödülü’nü kazanan yapımda Massoumeh Naderi, Ghorban Ali Naderi, Zahra Naderi, Azizeh Mohamadi ve Zahra Saghrisaz rol alıyor. Orjinal süresi 86 dakika olan film, İsveç, Almanya, İsveç, Amerika ve Yunanistan’da da gösterime girdi.

  \

  Henüz 11 yaşında olan iki kızkardeş, babaları tarafından mahsenvari bir yere kapatılmış, insanlıkdışı bir şekilde yaşamaktadırlar. Doğduklarından beri kilit altında olan iki kız, senelerdi evden dışarı çıkmamış, dolayısıyla gelişememişlerdir. Algıları zayıflayıp, tepkileri değişen iki kızın hayattan uzak yaşamlarını anlatan “Sib”, her sinemaseverin muhakkak seyretmesi greken başarılı bir drama.

  Bu yazı queennothing tarafından sinepil.org adresli sitede yayımlanmak üzere yazılmıştır. Kaynak gösterilmeksizin kopyalanamaz.


  Kollektif bağımsız İçerik | Sosyomat.com: Arkadaşını bu filmi izlemek icin davet et | Put.io: Online Cloud Storage View full post on sinepil.org


  Etiketler: , , ,
  Kategori: Haberler | 1 Yorum var »

  “İran’dan ‘Elma’ filmi; Sib (1998)” için bir cevap

  1. […] Another symbolic scene is when the young boy leads the girls with his apple on a stick. The girls want apples, but have no money. They follow the neighborhood boy, shadowing the biblical story of Eve and the forbidden fruit. The girls walk through the city, trying to get what they can’t have, tempted to take the apples they see. Seeing her reflection. Sourced from İran’dan ‘Elma’ filmi; Sib (1998). […]

  Bir Cevap Yazın


  Yeni Turkce yerli ve yabanci filmler, full film izleme ve Turkce fragmanlar. Filmleri.biz  2009-2010